Historia

Przygoda z europejskimi pucharami zaczęła się w roku 1990, kiedy to po raz pierwszy zespół występujący jako Siarka Tarnobrzeg zdobyła wicemistrzostwo Polski, uprawniające tym samym do udziału w rozgrywkach Nancy Evans Cup. Debiut nie wypadł udanie i zakończył się już na pierwszym przeciwniku – Klettham Erding e.V z Niemiec.
Rok później Siarka wywalczyła mistrzostwo Polski i znalazła się w elitarnym gronie 32 zespołów grających o Puchar Europy Mistrzyń Krajowych. Przeszła pierwszą rundę, wygrywając z holenderskim Bespo-Irene Tilburg, ale ponownie za mocne okazały się zawodniczki z Niemiec, tym razem z SPVG Steinhagen.

Pierwszy ćwierćfinał

W sezonie 1994/95 drużyna pod wodzą Zbigniewa Nęcka w składzie: Li Yue Ling, Elena Kovtun, Agnieszka Gieraga i Joanna Narkiewicz, zrobiła krok do przodu i awansowała po raz pierwszy w historii do ćwierćfinału. W kolejnych latach, aż do zmiany regulaminowej w rozgrywkach w 2005 r., choć zmieniały się nazwiska w zespole, ten wyczyn powtarzano jeszcze ośmiokrotnie.

„Monotonię” udało się przerwać tylko i aż dwukrotnie. Najpierw w sezonie 1998/99 nasza drużyna dotarła do finału pokonując w półfinale faworytki – Galaxis Lubeka. Spotkanie w Tarnobrzegu zgromadziło na trybunach rekordową ilość 1,7 tysiąca kibiców, do której trudno było się  zbliżyć jakiejkolwiek dyscyplinie w siarkowym grodzie przez długi czas. W finale czekał już wielce utytułowana Statisztika Budapeszt, wielokrotny triumfator tych rozgrywek i Du Jing, Elena Kovtun, Wanda Lityńska-Sidorenko oraz Anna Januszyk nie sprostały Węgierkom na czele z Tamarą Boros oraz mistrzynią olimpijską Chen Jing.

Trzy lata później ponownie udało się wyjść poza “ósemkę”. Po pokonaniu Mladostu Zagrzeb, Xu Na, Wanda Lityńska-Sidorenko oraz Kinga Stefańska w meczu o finał dwukrotnie uległy holenderskiemu Klazinaveen, który w składzie miał mistrzynię Europy i bardzo utytułowaną zawodniczkę Luksemburga Ni Xia Lian, uzupełniając ekipę najlepszymi zawodniczkami z Holandii.

Przez kolejne trzy sezony, aż do 2005 roku, KTS Tarnobrzeg gościł w ćwierćfinale rozgrywek. Najpierw dwukrotnie na drodze do półfinału stawał wielokrotny zdobywca Pucharu Europy, węgierska Statisztika Budapeszt w składzie z jedną z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych zawodniczek kontynentu Tamarą Boros.

W sezonie 2004/2005 po bardzo emocjonującym dwumeczu KTS przegrał z austriackim ASKO Erdgas Linz gorszym bilansem setów (porażka u siebie 2:3 i wyjazdowe zwycięstwo 3:2).

Puchar ETTU

Przed następną edycją Pucharu Europejska Unia Tenisa Stołowego zreorganizowała rozgrywki wprowadzając podział na Ligę Mistrzyń oraz Puchar ETTU. Nasz zespół musiał zacząć występy od drugiej rundy, czyli eliminacji grupowych, które dawały przepustkę do czołowej szesnastki. Dwukrotnie w cuglach zyskiwał awans do 3. rundy, jednak drogę do ćwierćfinału zagrododził najpierw rosyjskie Dalenergoset Proekt, a następnie niemiecki Homberger.

Srebrna