Ekstraklasa
Historia
źródło: http://www.pzts.pl
W 1922 roku grę przedstawił mieszkańcom Warszawy Anglik Sid Kimpton, wówczas trener… piekarzy Polonii Warszawa (ping-pong był grą uzupełniającą trening piłkarski w okresie zimowym). Propagowaniem nowej dyscypliny sportowej zajął się w stolicy Polski także warszawski tenisista Edward Kleinadel. Kolejną próbą rozwoju tenisa stołowego wiązano z przyjazdem do Łodzi Lajosa Czeizlera – trenera piłkarskiego wywodzącego się z Węgier (ping-pong istniał w tym kraju już w XIX wieku, a po I wojnie światowej stał się tam popularny) – dzięki któremu już w 1924 roku w ping-ponga chętnie grywali piłkarze i działacze ŁKS Łódź. Ówczesny członek ŁKS-u, właściciel firmy kupieckiej, R. Kowalski, sprowadził z Węgier piłeczki, rakietki i siatki. (…)
Tenis stołowy zdobywał coraz większą popularność aż 1 listopada 1931 roku powołano w Łodzi Polski Związek Tenisa Stołowego (PZTS) i wybrano pierwsze władze. Pierwsze ogólnopolskie zawody drużynowe o randze mistrzowskiej przeprowadzono w Łodzi (1932), a indywidualne – we Lwowie (1933). Mistrzostwa Polski w latach 1932-1939 zostały zdominowane przez żydowskie kluby sportowe. (…)
Po II wojnie światowej zwołano w Krakowie I Zjazd PZTS (27.10.1945). W obecności wyłącznie działaczy z Warszawy i Krakowa reaktywowano Związek, następnie zatwierdzono Statut i Program Działania na 1946 rok. Wyznaczono również w Krakowie datę pierwszych powojennych drużynowych i indywidualnych Mistrzostw Polski na 24-25 stycznia 1946 , drużynowo zwyciężyła Cracovia. Tenis stołowy w latach 40. i 50. XX wieku rozwijał się dynamicznie. W tym okresie do najsilniejszych ośrodków zaliczano Górny Śląsk, Dolny Śląsk, Warszawę, Kraków oraz Lublin. Pierwszym drużynowym mistrzem Polski kobiet w 1949 został Pocztowiec Warszawa. W 1954 roku Zarząd STS przy GKKF (zmiana nazwy PZTS) powołał w 1954 roku ligę państwową.
Do momentu objęcia klubu w Tarnobrzegu przez Zbigniewa Nęcka, najsilniejszymi ośrodkami był m.in. Włókniarz Łódź, Włocławek i Kraków, jednak od 1987 roku na pingpongowej mapie Polski wygaszaniu ulegały ówczesne potęgi a rósł w siłę podkarpacki klub nad Wisłą. Od sezonu 1990/91 do teraz, tylko dwa razy, w 2005 roku mistrzostwo Polski świętował klub z Nadarzyna a w 2022 roku AZS UE KU Wrocław.